loading

Olena Laň


Člověk je zrozený ke štěstí. Všechno ostatní je patologie

Spisovatelka, novinářka, členka Národní obce novinářů Ukrajiny

Narodila se ve Lvově. Absolvovala Lvovskou národní univerzitu I. Franka, novinářskou fakultu. V Čechách žije od roku 2009. Je autorkou fantasy knihy Burdybáč, aneb Ten, který žije v botě, která vyšla na Ukrajině i v České republice s ilustracemi známých českých malířů Jana Lauko Skorky a Oldřicha Jelena. Je nositelkou Ceny Pantelejmona Kuliše za „moderní zpracování ukrajinské démonologie“, kterou ji udělila Mezinárodní literárněumělecká akademie Ukrajiny. Southern Illinois University (USA) doporučila dilogii Burdybáč k tisku pro všechny věkové kategorie, až na tu nejmenší. Spolupracuje s almanachy Port-Folio (Montreal, Kanada), Palisadnyk (Odesa, Ukrajina), s literárním časopisem Dzvin (Lvov, Ukrajina). Je iniciátorkou a kurátorkou literárních projektů. Jedná se zejména o audioknihu Shlédni srdcem, kterou namluvili žáci internátní školy města Vynnyky na Ukrajině jako dárek pro nevidomé děti. Autorčina díla lze přečíst v různých sbírkách.

Ve volném čase Olena Laň cestuje na kole s manželem a dcerou Varvarou. Hlavním hrdinou Burdybáče se stal její syn Nikita.

„Vždycky jsem chtěla seznámit evropského čtenáře se staroukrajinskou démonologií, se všemi těmi polisunami, dvorovými, mavkami,“ říká Olena Laň. „Řada jejich blízkých příbuzných žije také v českých lesích a obydlích, vždyť máme společné kulturní kořeny. Slovanští duchové se podle mě neprávem ocitli na okraji evropské literatury. Nejsou méně malebné, než, kupříkladu, ti řečtí nebo skandinávští. A určitě jsou stejně pozoruhodné, ať už z hlediska svérázného zevnějšku, nebo čarodějnické vynalézavosti. Češi se téměř nezajímají o své pohanské pověry. A přitom toto historické období je stejně tak tajůplné jako třeba středověk.“

Nejoblíbenější místo v Česku: Pražský hrad

Spisovatelé