loading

Jevhen Šokalo


Učit se cizímu, ale na své nezapomínat

Operní sólista

Narodil se ve vesnici Semenivka Pustomytivského rajonu Lvovské oblasti. Absolvoval Národní hudební akademii Petra Čajkovského v Kyjevě. Pracoval v Kyjevském municipálním akademickém divadle opery a baletu pro děti a mládež, v Národní opeře Ukrajiny. V Čechách žije od roku 1994. Již dvacet let je operním sólistou v divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni, aktivně spolupracuje s dalšími sedmi divadly v České republice, přednáší na plzeňské konzervatoři. Zpívá česky, italsky, německy, francouzsky. Tento ukrajinský bas má na svém kontě kolem sto padesáti premiér. Jeho zpěv zněl na nejlepších scénách Japonska, Itálie, Řecka, Německa, Nizozemska, Kanady i jinde. Jevhen Šokalo si zahrál v televizních seriálech a filmech, např. Četnické humoresky, České století a Černí baroni. V roce 2002 obdržel Cenu Vendelína Budila za významný umělecký přínos české kultuře, získal nejednu nominaci na Cenu Thálie – prestižní českou cenu za mimořádné umělecké výkony.

Volný čas Jevhen Šokalo nejraději tráví na chalupě v Uničově, kde rád seká dříví, věnuje se kutilství a chodí na procházky do lesa.

„Češi mají být na co hrdí,“ říká Jevhen Šokalo. „Opery Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka nemizí ze světových scén po celá desetiletí. Mimochodem, role revírníka z Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky je mou oblíbenou. Ukrajinci mají menší štěstí na opery. Ačkoliv výrazné ukrajinské motivy lze slyšet v díle M. Rimského-Korsakova, M. Musorgského, M. Hlinky, A. Dargomyžského, ale také A. Prokofjeva, který se narodil ve vesnici Solncivka dnešní Doněcké oblasti, nebo P. Čajkovského, který pocházel z ukrajinského kozáckého rodu. Já ale sním o plnohodnotné inscenaci opery Taras Bulba Mykoly Lysenka, která by seznámila evropského posluchače s historií Ukrajiny.“

Oblíbené místo v České republice: Šumavský národní park

Divadelní umělci