loading

Andrii Iefremenko


Žij tak, aby sis nemusel nic nalhávat

bronzový medailista z mistrovství Evropy v moderním pětiboji z roku 2002, doktor věd, autor tréninkové metody regenerace organizmu, trenér a člen výkonného výboru českého klubu TJ Dukla Praha, hlavní trenér národního týmu juniorů Německa v moderním pětiboji.

Narodil se v Kyjevě, vystudoval Národní univerzitu tělesné výchovy a sportu Ukrajiny, kde také obhájil disertaci. V České republice žije od roku 2011. Do roku 2014 působil jako trenér šermu národního reprezentačního týmu moderního pětiboje ČR.

Ve volném čase Andrii Iefrenenko hraje tenis a věnuje se běhu na lyžích.

„Český svaz moderního pětiboje klade důraz na plavání, běh a střelbu, upozaďuje přitom jízdu na koni a šerm,“ vypráví Andrii Iefremenko. „Snažil jsem se to změnit, zejména během své spolupráce s Davidem Svobodou před jeho vítězstvím na olympiádě v Londýně. Můj přístup vyhovoval jeho osobnímu trenérovi šermu Jiřímu Adamovi. Za čtyři roky se také povedlo změnit styl Jana Kufy – bronzového medailisty z mistrovství světa z roku 2013 a vítěze mistrovství Evropy z roku 2016. Avšak vedení svazu zhodnotilo můj systém jako příliš drsný na to, že, jak se vyjádřili, poskytuji „servisní služby“. Překvapilo mě to. Přešel jsem do klubu TJ Dukla Praha a začal vést německý národní tým. Ani na Ukrajině, ani v Německu nikdo nevnímá trenéra jako „servis“. Trenér je člověk, který ví, jak dovést sportovce k vítězství. Právě proto zástupce ukrajinského pětiboje Pavlo Tymoščenko je dnes na prvním místě žebříčku TOP 100 podle ratingu Světového poháru 2018. Česko je na 36. místě, Německo na místě 16. Nejúspěšnějšími školami moderního pětiboje v dnešní době jsou maďarská a sovětská. K sovětské škole patří i ta ukrajinská. Na posledních šesti olympiádách zvítězilo pět představitelů sovětské školy a pouze jeden Čech. Bude-li Česko chtít vítězit pravidelně, bude muset změnit svůj přístup.“

Oblíbené místo v České republice: Harrachov

Sportovci