loading

Alexandr Oniščenko


Neztrácet zájem o život

Malíř, majitel Galerie Jakubská v Praze

Narodil se v Černihově. V České republice žije od roku 1991. Je neoimpresionista a avantgardista. Malby Alexandra Oniščenka byly vystavovány v Česku, Francii, ve Španělsku, Německu, Velké Británií, USA, Malajsii. Jsou k vidění ve stálých expozicích Broadmoor Gallery v Colorado Springs a Filsinger Gallery v Palm Desert (USA), a také v the Starthill Gallery v Kuala-Lumpur (Malajsie) a v Galerii Jakubská v Praze, která úzce spolupracuje s Kansaskou univerzitou. Oniščenko je zakladatelem Mezinárodní soukromé výtvarné školy Černého plátna. Pořádal workshopy v Národní akademii umění, kultury a dědictví v Malajsii „ASWARA“ ve městě Kuala-Lumpur. Svou slavnou techniku malby na černém pozadí poprvé použil v roce 1986 v Bulharsku.

Ve svém volném čase Alexandr Oniščenko fotí, má v Praze vlastní ateliér. Malíř žije v kostele sv. Jana Nepomuckého ze začátku 18. století v Mělníku-Chloumku, který restauroval vlastními silami.

„Rozšířila se po celé Evropě,“ říká Alexandr Oniščenko. „V Itálii dokonce začali s průmyslovou výrobou černého plátna. Bílé plátno nazývají prázdným, odráží stovky barev, zatímco černé – to je vše pohlcující bezedná propast. Jen si to zkuste – zaplnit životem vesmírnou černou díru! Umělecká tvorba je hledáním odpovědí na otázky, kdo jsme a co jsme tady zapomněli? Ve tmě se dá hledat – přes den oheň prostě neuvidíš. Často nacházím Ženu jako ztělesnění přírody: neuchopitelné, neřízené a neprůhledné. Hodně cestuji, a nedávno jsem navštívil čínskou hranici s Tibetem. Tam jsem našel nepopsatelnou ženskou krásu. Přirozenou, se zajímavou intonací, otevřenou, poddajnou. Ale nejhezčí pro mě zůstávají Ukrajinky. A Česko je pro mě zářným příkladem matriarchátu, ačkoliv muži to tu nejspíš nepřiznají.“

Oblíbené místo v Česku: město Český Krumlov

Malíři